Un comunicat semnat de Cătălin Hosu, purtătorul de cuvânt al RMGC, se referă la punctele de vedere exprimate de Institutul Geologic al României şi de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Inginerie Electrică ICPE-CA, despre tehnologia de extracţie a aurului la Roşia Montană.
Iată ce se spune în comunicat:
– Cianuraţia este metoda cea mai sigură pentru mediu şi pentru sănătatea oamenilor, a fost aprobată de Comisia Europeană prin Directiva 21/2006 care prevede limita maximă a concentraţiei de cianură 10 miligrame la litru.
– Proiectul de la Roşia Montană prevede o concentraţie de 3 miligrame la litru în iazul de decantare.
– Raport al Comisiei Europene din 2010: „cianurarea este metoda chimică preferată în industria minieră auriferă din toată lumea, peste 90% din cele 2.500 de tone de aur produse anual fiind extrase prin această tehnologie”: http://ec.europa.eu/environment/waste/mining/pdf/IH_2010-001.pdf
– Procedura de neutralizare a cianurii din proiectul Roşia Montană face parte din tehnologiile cele mai bune incluse în BREF,
Dă clic pentru a accesa mmr_adopted_0109.pdf
• Compania Roşia Montană Gold Corporation ia în considerare şi alte documente internaţionale de reglementare a activităţii de extracţie a aurului: Framework for Responsible Mining” 2005
• RMGC este prima semnatară din Europa a Codului. creat sub egida Programului de Mediu al Naţiunilor Unite (UNEP) şi a Consiliului Internaţional pentru Minerit şi Metale (ICMM). Programul oferă asistenţă companiilor semnatare şi certifică şi auditează periodic companiile semnatare pentru folosirea în deplină siguranţă a acestei tehnologii.
•În prezent tehnologia cu cianură este folosită în siguranţă pentru mediu şi oameni în peste 500 de mine din întreaga lume (Finlanda, Suedia, Canada, SUA, Australia, Noua Zeelandă etc.).
– Pentru tipul de zăcământ de la Roşia Montană nu există alternative tehnologice viabile de extragere a aurului şi argintului.
•Tehnologia aleasă trebuie să fie adecvată tipului de zăcământ şi concentraţiei zăcământului care există la Roşia Montană
•Experţii europeni şi Agenţia Guvernamentală de Mediu din Statele Unite au realizat o analiză a riscurilor asupra mediului, a sănătăţii personalului şi a toxicităţii diverselor substanţe chimice folosite în fluxurile tehnologice şi au concluzionat că reactivi precum tiosulfatul, tioureea sau alţi reactivi sunt de până la 40 de ori mai toxici decât cianura:
Dă clic pentru a accesa IH_2010-001.pdf
• RMGC a studiat 12 procese tehnologice şi opt reactivi, pentru a alege cea mai bună variantă.
• RMGC s-a întâlnit cu toate persoanele care au propus tehnologii alternative, inclusiv cu autorul brevetului care propune utilizarea de tiosulfat şi a studiat cu atenţie tehnologiile propuse. Ele nu au aplicabilitate industrială, nefiind testate şi confirmate nici măcar la scară pilot şi nici nu sunt implementate în vreun alt proiect minier de extragere a aurului nicăieri în lume.
• Persoanele care propuneau tehnologii alternative nu au putut furniza informaţii privind testarea acestor tehnologii în afara laboratorului, pentru că niciunul nu a fost până acum aplicat la scară industrială.
Aşa că singura soluţie este cianura, care este cunoscută şi utilizată în întreaga lume de peste 100 de ani şi folosirea căreia care este foarte strict reglementată pe teritoriul Uniunii Europene.