Etichete
Borbely, cazan, centrala termicsa, infrapanel, ministrul mediului.
Nu e tocmai creştineşte ca în aceste zile de sărbătoare să mă leg de vecini, dar asta e! Activităţile culinare intense din perioada Crăciunului au dovedit hota ineficientă obligându-mă tot mai des să deschid fereastra bucătăriei. De aici mi se trage şi subiectul postării mele de azi!
Pentru că nu mă pot abţine să comentez!
Aţi fost curioşi vreodată să urmăriţi ce se întâmplă când daţi drumul la centrala voastră termică de apartament? Nu atât din curiozitatea în sine, cât mai degrabă mânată de mirarea de unde vinde fumul ăsta mare ce se înalţă de sub geamul de la bucătărie, am făcut nişte investigaţii. Am deschis geamul, apoi l-am închis iute la loc, pentru că mirosul ciudat de gaze arse în amestec cu tot felul de parfumuri culinare nu mi-au căzut bine la stomac! Am luat aparatul şi am filmat timp de un minut, de după geam, fumul cu „tiraj forţat” degajat de ţeava de eşapament ce iese din bucătăria vecinului, postată la un metru sub geam! Poluează sau nu, dăunează sau nu, sunt alţii care să decidă, eu doar constat că mie nu-mi convine să fiu condamnată la astuparea nărilor pentru că trei nivele de sub mine, altele din lateral au ţevi de eşapament ce-mi suflă otrava lor în nas!
Pe vremurile de mult apuse, ştiam că blocurile de locuinţe, aceste conglomerate de sate înălţate pe verticală, sunt concepute pentru a fi utilizate în sistem centralizat! Contor comun pentru apă rece, contor comun de apă caldă, contor comun de gaz şi încălzirea apartamentelor şi a apei deasemenea asigurate în sistem centralizat, de la centralele termice de cartier! Că au apărut probleme cu timpul şi în loc să reabiliteze sistemul nişte băieţi deştepţi au inventat individualizarea satelor, năstruşnică idee, dat fiind că aceste sate (blocuri) au fost gândite să fie exploatate în comun.Unii au făcut bani prin separarea utilizatorilor din sistemul centralizat, mai întâi la facturarea consumului de apă, apoi şi la gaz şi în cele din urmă şi la încălzirea apartamentelor. Instalatorii şi producătorii de contoare şi centrale termice au găsit o sursă de venituri pe termen lung, până şi cititorii de contoare şi-au găsit un loc de muncă! Să ne amintim doar de acele repartitoare de consum care se citeau periodic cu plata în euro! Şi cât de avantajoase erau, mai bine să nu discutăm!
Dar să revenim la ţevile de eşapament ale centralelor de apartament! Fie vorba între noi, centralşele au ajuns de apartamant, dar în occident ele au fost fabricate pentru case particulare, cu spaţii speciale pentru cazan şi horn standard pentru evacuaraea gazelor arse. Numai că la noi casele particulare fiind …în majoritatea cazurilor apartamente, am împodobit blocurile cu zeci de guri de balaur ce scuipă fum în neştire!
Ne plângem că poluează combinatul, dar nici noi nu ne lăsăm mai prejos! Dacă îmi aduc bine aminte la începutul anilor ’90 când veni moda acestor surse de încălzire, se vorbea de hornuri comune pe bloc, ridicate câţiva metri deasupra acoperişului! Nicidecum de o palmă sun fereastra mea! Într-un timp ministrul Mediului, Borbely, i-a ameninţat pe cetăţeni că de la anul UE îi va obliga la plata unei taxe de poluare! Ce s-au zburluit spiritele! Apoi s-a amânat punerea în practică, mai ales că a venit un an electoral, cum să ameninţi cu aşa ceva? Deşi nu amenintarea lipseşte, ci o reglementare a instalaţiilor ad-hoc montate! Majoritatea cazanelor de apartament au fost montate la viteză, cu bani puţini, înainte de sosirea iernii, după falimentarea sistemului centralizat. Nimeni nu avea interesul să se facă un lucru trainic, conform standardelor europene. În ţara lui Lască merge şi aşa! Ce urmează? Vom trăi şi vom vedea! Poate că dincolo de perdeaua de fum a centralelor de apartament e o altă lume!
(Cărcotaşilor mei: Da, eu nu am centrală de apartament. Am infrapanel!)