Întrebare încuietoare! Dacă nu cumperi pâine, nu ai de unde să știi. Și dacă nu prea mănânci pâine, nici nu prea te interesează să cercetezi prețul pâinii!

De o vreme am început să folosim un aparat TEFAL pentru preparea pâinii. Trecând peste greutățile inerente oricărui început, mai ales când explicațiile sunt cel puțin alambicate, azi ne putem declara fără lipsă de modestie brutari de cinci stele!

Ca să faci o pâine de 1kg ai nevoie de 700 de grame de făină, 400 g de apă, o linguriță rasă de sare și 6g de drojdie uscată. Se pun apa, sarea făina și drojdia în cuva aparatului, se alege programul și peste 3 ore avem o pâine atât de gustoasă, apetisantă, arătoasă, ce emană un parfum de brutărie…de-ți plouă în gură!

Cât costă pâinea?

Depinde de prețul făinii, al apei…al sării, al drojdiei și al…curentului electric.

Până nu demult făina era sub 3 lei…O pâine de 500g cu cartofi cumpărată de la magazin costa 2,50 lei.

Abia azi, când s-a întâmplat să uităm să facem pâinea cu aparatul, am constatat cu stupoare că aceeași pâine costă 4,10 lei!

Uluitor! Chiar s-a scumpit pâinea!